MÖBLER / Bord / Matbord 5806069
*
nr 580 6069
Matbord
bonad björk, höjd 76 cm, diameter 115 cm
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:54:20
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bonad björk bord matbord matsalsbord
-
6379 Matbord
Bockmodell. Bredd: 183+ 2x45. Djup: 101 cm, höjd: ..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:50
-
6078 Matbord
England, mahogny. Bredd: 184 cm, djup: 83 cm, höjd..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:56
-
6068 Matbord
England, mahogny. Diameter: 120 cm, höjd: 76 + 1 i..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:16
-
6051 Matbord
Vit laminatskiva, Kromad pelarfot, diameter: 120, ..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:16
-
6008 Matsalsgrupp
11 delar, sengustaviansk stil, 10 st stolar, bord ..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:20
-
6422 Matsalsgrupp
5 delar, Gustaviansk stil, Bord + 4 stolar. Diamet..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:25
*
Matbord
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6069
Matbord
bonad björk, höjd 76 cm, diameter 115 cm
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bonad björk bord matbord matsalsbord
-
6379 Matbord
Bockmodell. Bredd: 183+ 2x45. Djup: 101 cm, höjd: ..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:50 -
6078 Matbord
England, mahogny. Bredd: 184 cm, djup: 83 cm, höjd..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:56 -
6068 Matbord
England, mahogny. Diameter: 120 cm, höjd: 76 + 1 i..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:16
-
6051 Matbord
Vit laminatskiva, Kromad pelarfot, diameter: 120, ..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:16 -
6008 Matsalsgrupp
11 delar, sengustaviansk stil, 10 st stolar, bord ..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:20 -
6422 Matsalsgrupp
5 delar, Gustaviansk stil, Bord + 4 stolar. Diamet..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:25



